خلاقیت

آموزش تکنیک کلمات تصادفی در ایده پردازی و خلاقیت

چگونه با تکنیک خلاقیت کلمات تصادفی ایده‌های جدیدی خلق کنیم؟

در مقاله میخوام یک تکنیک خیلی جالب و جذاب رو براتون معرفی کنم که میتونید ازش برای خلق ایده های نو و جداب استفاده کنید، این تکنیک رو اصطلاحا تکنیک کلمات تصادفی یا واژه های تصادفی نامگذاری میکنند.

برای انجام دادن این تکنیک از یک دایره المعارف یا تعدادی از لغات که قبلا جمع آوری کردید میتونید استفاده کنید.

تکنیک کلمات تصادفی چطور کار میکنه؟

در این تکینک بهتر هست بر روی اون چیزی که میخوایم براش ایده پردازی کنیم تمرکز کنیم و یا نه برای شروع و تمرین می‌تونیم  هر وسیله ای که در اطرافمون می‌بینیم رو روش تمرکز کنیم. برای مثال خودکار رو در نظر بگیرید.

حالا من از یه تعداد لغت یا صفات که قبلا جمع آوری کردم به صورت کاملا تصادفی استفاده میکنم ( لینک این لغات رو در انتها برای شما قرار میدم که دانلود کنید)

میتونید این لغت ها رو روی برش های کوچیک کاغذ بنویسید و یا روی یه برگ کاغذ پرینت بگیرید و با چشمان بسته یکی رو انتخاب کنید و روی ترکیبی که ایجاد میشه کمی فکر کنید و فرصت بدید ذهنتون کار خودش رو بکنه.همچنین میتونید از یک لغت نامه هم استفاده بکنید و به صورت تصادفی لغاتی رو ازش استخراج کنید.

روی ترکیب های ایجاد شده فکر کنید و ترکیب هایی که به نظرتون خوب هست رو یادداشت کنید و روشون فکر کنید. مهم جرقه‌ای هست که در ذهن شما ایجاد میشه

خودکار — کج

خودکار — صوتی

خودکار — تخت

خودکار — آهن ربا دار

حودکار — چراغ دار

خودکار — اشتعالزا

خودکار — شترمرغی

 

برای مثال من میخوام ایده ای که خودکار شترمرغی در ذهن من ایجاد کرد رو براتون بگم

خودکارهای دو رنگ یا چند رنگ رو به یاد بیارید . برای استفاده نیاز بود که از نوشتن دست نگه داریم و رنگش رو عوض بکنیم که سرعت نوشتن رو کند میکنه

حالا چشم های شتر مرغ رو به خاطر بیاریدکه چطور دو طرف سر شترمرغ قرار داره و بیرون زده!!

. خودکاری باشه که دو سر داشته باشه مثل چشم های شترمرغ و ه بار که میخوایم رنگ نوشته رو عوض کنیم فقط کافی باشه کمی خودکار رو بچرخونیم و بتونیم از رنگ دیگه خودکار استفاده کنیم.

این ایده ها قرار نیست حتما ایده های ناب و بکری باشند و حتما به صورت واقعی بوجود بیان مهم خلاقیت ذهن شماست پس از این تکنیک تا میتونید استفاده کنید و کلی ایده بسازید.

 

 

برای ایده ای که در نگاه اول دیوانگی –احمقانه– به نظر نرسد، امیدی وجود ندارد!.آلبرت انیشتین

نمایش بیشتر

امیر دهقانی اسکویی

امیر دهقانی اسکویی هستم، علا‌قه‌مند به مباحث خلاقیت و کارآفرینی.? چند اختراع ثبت شده دارم و تونستم به افراد زیادی مشاوره بدم و کمکشون کنم تا اختراعات و ایده‌هاشون رو ثبت کنند و عملیاتی کنند ? خودم هم استارتاپی به نام کشت‌کالا دارم و به عنوان CTO و هم‌بنیانگذار فعالیت دارم و با چند استارتاپ دیگه در ارتباط کاری هستم. در میدونیم سعی میکنم هر چیزی که در طی یه دهه از فعالیتم یاد گرفتم و همچنان دارم یاد میگیرم با شما به اشتراک بگذارم تا با هم رشد کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا